Konwalia wymaga gleby raczej zyznej

W małych ogrodach i na działkach również można ją posadzić pod drzewami lub wydzielać miejsca np. przy ogrodzeniu, lecz z dala od innych roślin, gdyż rozrasta się intensywnie i „wchodzi” na nie swoje miejsca. Aby temu zapobiec, można w odpowiednim miejscu zrobić przegrodę z wkopanej pionowo na głębokość 0,5 m papy lub blachy. Konwalia wymaga gleby raczej zyznej, próchnicznej i średnio wilgotnej lub wilgotnej.
Kłącza konwalii (przypominające nieco kłącza perzu) pocięte na odcinki 5-6-centymetrowe, sadzi się po zeschnięciu liści, tzn. w październiku, a nawet w pierwszej połowie listopada. Rozmieszcza się je co 15—20 cm (na 1 m2 przypada około 50 sztuk kłączy), zagłębiając na 2 cm. Efekt „kobierca” i obfite kwitnienie uzyskuje się po 3—4 latach. Przy uprawie na kwiat cięty sadzi się je w rzędy wyznaczone co 20-25 cm. Po posadzeniu warto zagony przykryć przegniłym obornikiem lub kompostem. Konwalię na kwiat cięty ścina się, gdy większość kwiatów w kwiatostanie jest całkowicie rozwinięta. Dużą przyjemność mogą sprawić kwitnące konwalie w domu, w zimie. W tym celu w październiku należy wykopać trochę kłączy z pączkami kwiatowymi (pączki te są grubsze i tępo  zakończone, w przeciwieństwie do liściowych, które są cieńsze i spiczaste), związać w pęczki i zadołować w ogródku, tzn. przysypać piaskiem tak, aby tylko pączki były widoczne.

Witam Cię na moim blogu, będą tu poruszane tematy odnośnie mieszkania, ponieważ to jest mój konik. Bardzo serdecznie zapraszam Cię do lektury 🙂
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)