Odmiana Jutrzenka

Najdłużej trzymają się w wodzie dalie kaktusowe i pomponowe, o kwiatach średniej wielkości. Doskonała jest zwłaszcza odmiana Jutrzenka, o płatkach prawie nie zwiniętych, raczej k/ótkich, symetrycznie ułozo- żonych, barwy czysto różowej; uprawiana jest masowo na kwiat cięty i trzyma się w wodzie około 10 dni. Dalie najładniej wyglądają w siwakach, naczyniach glinianych i majoliko- wych wazonach z grubego szkła.
Ostatnio zaczynają się rozpowszechniać dalie karłowe, które w przeciwieństwie do poprzednich doskonale się nadają na kwietniki i rabaty. Wyrastają tylko do wysokości 30-50 cm. Kwiaty mają pojedyncze, składające się z kilku, a najwyżej kilkunastu płatków otaczających żółty „środek”. Najczęściej występujące barwy to ceglastoczerwona, wiśniowoczerwona, żółta, ciemnoróżowa i biała – w nieskomplikowanych, czystych odcieniach. Na kwietniku ładnie wyglądają w wielobarwnej „mieszance”. Wszystkie dalie kwitną od połowy lipca do pierwszego przymrozku, który je natychmiast „warzy”, gdyż są wybitnie wrażliwe na chłody.

Witam Cię na moim blogu, będą tu poruszane tematy odnośnie mieszkania, ponieważ to jest mój konik. Bardzo serdecznie zapraszam Cię do lektury 🙂
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)