PRZEBIŚNIEG POSPOLITY

Jeden z niewielu gatunków tego rodzaju, przebiśnieg pospolity rośnie u nas dziko w niektórych lasach, lecz jest pod ochroną i nie wolno go zrywać ani kupować u ulicznych sprzedawców. Wprowadzono go jednak do uprawy ogrodowej – podobnie jak krokus – i jeśli komuś uda się kupić jego cebulki, może mieć miłe urozmaicenie kolekcji. Przebiśnieg jest niską roślinką (10 cm) o zwisających kwiatach składających się z trzech białych płatków osadzonych wokół zielono obrzeżonej „rurki”. W dni pochmurne są zamknięte, w słoneczne – lekko rozchylone. Liście ma wąskie „trawiaste” wyrastające po przekwitnieniu. Kwitnie w marcu, a przy wczesnej wiośnie nawet w końcu lutego, kiedy śniegi topnieją, stąd nazwa – przebiśnieg.
Można go sadzić dość dużymi grupami na rabatach z wczesnych bylin wiosennych, obok krokusów, szafirków i fiołków, zarówno w miejscach słonecznych jak i półcienistych.

Witam Cię na moim blogu, będą tu poruszane tematy odnośnie mieszkania, ponieważ to jest mój konik. Bardzo serdecznie zapraszam Cię do lektury 🙂
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)