Wymagania co do gleby szafirek ma takie same jak krokus

Wymagania co do gleby szafirek ma takie same jak krokus (patrz str. 213), co do stanowiska jest natomiast mniej wybredny, bo może rosnąć nie tylko w słońcu, ale i w półcieniu. Cebulki należy sadzić w glebę, przygotowaną tak, jak pod krokusy, w odstępach 5-10 cm. Umieszcza się je na głębokość 8-10 cm. Szafirki sadzi się we wrześniu. Na jednym miejscu mogą pozostawać przez kilka lat. Zagęszczają się dość silnie, gdyż wytwarzają dużo cebulek przybyszowych. Pielęgnowanie w okresie wegetacji polega na starannym oczyszczaniu z chwastów i podlewaniu w czasie suszy.
Jeżeli chcemy rozmnożyć szafirki lub przesadzić na inne miejsce, to wykopujemy je we wrześniu i po oddzieleniu młodych cebulek natychmiast ponownie sadzimy do gruntu. Można też spróbować przyspieszyć kwitnienie szafirków w mieszkaniu. W tym celu wybieramy we wrześniu, podczas przesadzania, największe cebule i sadzimy je po kilka do niskich doniczek lub misek, w ziemię taką samą, jaka była na rabatach. Naczynia z cebulkami wynosimy do piwnicy lub innego chłodnego, lecz zabezpieczonego przed mrozem pomieszczenia i przechowujemy tam do grudnia, umiarkowanie podlewając. W grudniu przenosimy je do mieszkania i umieszczamy na parapecie okiennym w temperaturze około 15°. Podlewamy nieco obficiej, aby ziemia była stale wilgotna. Po 6 tygodniach szafirki powinny zakwitnąć.

Witam Cię na moim blogu, będą tu poruszane tematy odnośnie mieszkania, ponieważ to jest mój konik. Bardzo serdecznie zapraszam Cię do lektury 🙂
Wszelkie prawa zastrzeżone (C)